Термічні опіки: як зарадити
Що робити у разі опіків має знати кожен, особливо під час війни. Отож, яку домедичну допомогу необхідно надати постраждалому:
Негайно зніміть одяг, що горить або вже обгорів. Зніміть прикраси, тісні речі, що знаходяться на або поблизу ділянки опіку. Але НЕ знімайте сторонні речі, що прилипли до ураженої ділянки шкіри!
Відразу пролийте рану прохолодною водою чи водою кімнатної температури. Охолодження є ефективним, якщо триває не більш як 5-10 хв. Непошкоджені ділянки шкіри потрібно залишати сухими і теплими. Не можна використовувати лід та крижану воду! НЕ можна використовувати пантенол!
Якщо в аптечці є протиопікова пов’язка, краще скористатися саме нею. Вона охолоджує уражене місце, захищає рану від механічних пошкоджень та інфікування. Така пов’язка не прилипає до рани і не травмує її, забезпечує в рані середовище з постійною вологістю та температурою, здатна поглинати великий об’єм виділень. Необхідно зняти верхню захисну плівку з одного боку пов’язки, прикласти її до рани, потім зняти з другого боку. Відтак, НЕ туго зафіксувати бинтом або лейкопластиром на шкірі.
Якщо не маєте спеціальної протиопікової пов’язки, прикрийте рану стерильною пов’язкою з марлі/бинта, але бинтувати НЕ туго.
Дайте постраждалому випити води, щоб зменшити інтоксикацію та уникнути зневоднення.
Обов’язково дайте знеболювальний лікарський засіб, наприклад, ібупрофен, парацетамол, кетанов тощо.
Оптимальна поза для людини з опіком обличчя або очей – сидяча. Це допоможе зменшити набряк. Крім того, опіки обличчя, особливо отримані у закритому просторі, зазвичай, поєднуються з ураженням дихальних шляхів (чорний язик, обгоріле волосся у ніздрях, змінений голос, утруднене дихання). За наявності пульсоксиметра (сатурація в нормі від 95-96% і вище) або контролем частоти дихання (норма 16-18 дихальних циклів за хв) ви зможете вчасно помітити наростання дихальної недостатності у постраждалого і повідомити про неї лікарів.
Зателефонуйте на “103”, якщо обпечено у дорослого 10% площі тіла і більше, у дитини – 5% (площа опіків визначається: 1% = долоня постраждалого!) ІІ-ІІІ ст., або якщо опік ІІІ ст. циркулярний (не важливо, тулуба чи руки/ноги), у випадку опіків дихальних шляхів та/або органів зору.
Пацієнти з великою площею опіків особливо схильні до перехолодження. У цьому випадку необхідно запобігти втраті тепла організмом, зігріти постраждалого, накрити ковдрою, теплим одягом тощо.
Лікар із загальної гігієни
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський
ОЦКПХ МОЗ України»
Кордис О.Б.
