ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ОХОРОНИ ПРАЦІ
Щороку 28 квітня в Україні відзначають Всесвітній день охорони праці (згідно із Указом Президента України від 18.08.2006 № 685/2006).
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП.
За рішенням Міжнародної організації праці (далі — МОП) 28 квітня — Всесвітній день охорони праці.
МОП — одна із найстаріших міжнародних міжурядових організацій. У 2025 році їй виповниться 106 років. Свою діяльність вона спрямовує на підтримку демократії і соціального діалогу, боротьбу з бідністю і безробіттям, заборону дитячої праці.
Ідея започаткувати такий особливий день з’явилася після того, як у 1989 році американські та канадські робітники та профспілки провели День вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі. Лише у 2003 році Всесвітній день охорони праці отримав свою сучасну назву.
У міжнародний день охорони праці в Україні також відзначають День охорони праці (указ Президента України № 685/2006, виданий 18.08.2006). День охорони праці в Україні запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.
Всесвітній день охорони праці 2025
Щороку МОП визначає тему (девіз) Всесвітнього дня охорони праці, і цю ініціативу підтримує Україна. З урахуванням обраної теми підприємства розробляють та проводять заходи з нагоди Дня охорони праці. Їх масштаб та наповнення залежать від розмірів підприємства й кількості працівників.
Всесвітній день охорони праці 2025: девіз
МОП визначила девіз Дня охорони праці у 2025 році: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі». (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).
Ця тема висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:
-
передові роботизовані системи,
-
штучний інтелект (AI) і машинне навчання,
-
екзоскелети,
-
безпілотні літальні апарати (БПЛА),
-
Інтернет речей (IoT),
-
віртуальну та доповнену реальність.
Міжнародна організація праці у цей день акцентує увагу на підвищенні обізнаності щодо найкращих практик безпеки на робочих місцях та ролі, яку відіграють служби охорони праці.
Роботодавці повинні забезпечити:
-
контроль безпеки та мінімізацію ризиків для здоров’я на робочих місцях;
-
за необхідності, відповідний захисний одяг та засоби для запобігання, нещасних випадків;
-
реагування та наявність плану дій під час надзвичайних ситуацій та нещасних випадків;
-
консультації, інформування та навчання працівників з питань охорони праці.
Працівники повинні співпрацювати з роботодавцем у сфері охорони праці:
-
піклуватися про власну безпеку та безпеку інших людей, які можуть постраждати від своїх дій чи бездіяльності на роботі;
-
дотримуватися інструкцій;
-
повідомляти про будь-який нещасний випадок або травмування, що виникають під час роботи або у зв'язку з нею.
В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення. Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають великої шкоди обороноздатності країни та економіці. Не достатньо лише говорити про необхідність зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві. Це — постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися. Цю думку важливо донести до всіх, хто відповідає за життя та здоров'я працівників, і День охорони праці — гарна нагода для цього.
Лікар з загальної гігієни Івано-Франківського
районного відділу ДУ «ОЦКПХ МОЗ»
Лідія ПОПОВА