Олешанська територіальна громада
офіційний сайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

РОЛЬ КОМУНІКАЦІЇ В ПРОЦЕСІ ІМУНІЗАЦІЇ НАСЕЛЕННЯ ГРОМАДИ

Дата: 15.04.2025 08:57
Кількість переглядів: 57

Фото без описуЕфективна комунікація між медичними працівниками, які надають послуги з імунізації чи вакцинації, з населенням громади відіграє ключову роль у посиленні колективного імунітету проти хвороб, обов’язкова вакцинація від яких передбачена Національним календарем щеплень.

Медичні працівники відіграють найважливішу роль у створенні та підтримці довіри людей до вакцинації. Саме тому обізнаність щодо ефективних практик з інформування про безпеку вакцинації є запорукою успіху в роботі. Варто пам’ятати, що для деяких пацієнтів введення вакцини може бути першим клінічним досвідом вакцинації, тому саме від дій медичного працівника залежатиме подальша прихильність пацієнта до вакцинації і до медичних послуг загалом.

Упевненість, рекомендація та особистий приклад медичного працівника в обов’язковому порядку вплинуть на ставлення і рішення багатьох пацієнтів щодо вакцинації. Медичні працівники вважаються найбільш достовірним та надійним джерелом інформації про вакцини для пацієнтів. Вони як ніхто добре розуміють пацієнтів, які вагаються, реагують на їхні тривоги та занепокоєння, а також знаходять способи пояснити їм переваги вакцинації.

Пацієнтів в залежності від їхнього ставлення до вакцинації умовно поділяють на такі категорії:

  1. Прихильники: такі пацієнти мають намір зробити щеплення, завжди говорять про хороші стосунки зі своїм лікарем та довіряють медичним працівникам. Вони не мають детальних знань про вакцинацію, ставлять питання щодо процесу вакцинації, про те, як контролювати можливі реакції та коли звертатися за медичною допомогою. Потребують інформації, яка допоможе відповісти на запитання друзів чи родичів.

  2. Пацієнти, які вагаються: такі пацієнти зосереджені на запитаннях або сумнівах щодо безпечності вакцини. Вони часто висловлюють сумніви щодо безпечності та необхідності вакцинації. Вони могли мати або мали негативний досвід у вигляді побічної реакції після імунізації. У них відсутня довіра до медичної професії. Ця категорія, як правило, щось чула або читала про імунізацію, що могло нажахати. Вони готові покластися на колективний імунітет.

  3. Відмовники: такі пацієнти жодного разу не вакцинувались або припинили вакцинуватись, дотримуються певної філософської позиції щодо вакцинації або релігійних переконань. Вони мали негативний досвід з медичною системою, не хочуть взагалі розмовляти на тему вакцинації. Вірять, що вакцинокеровані захворювання є доброякісними або навіть корисними. Зовсім не довіряють медичним препаратам та доказовій медицині.

Як реагувати на чутки та хибні уявлення про імунізацію?

  • Потрібно діяти швидко, аби виявити джерело чуток та зрозуміти їхній зміст та прислухатися до того, що саме говорять.

  • Визначити людей та організації, які є відповідальні за фабрикування та поширення чуток, розробити стратегію взаємодії з ними.

  • Збирати достовірні дані та факти про імунізацію, аби підготувати відповіді на чутки.

  • Визначити причини походження цих чуток (наприклад, брак інформації, релігійне чи культурне протистояння, специфічні переконання чи просто пропаганда).

  • Перевірити чутки, звернувшись до їхнього джерела і запитавши людей, яке рішення вони можуть запропонувати, щоб розвіяти чутки.

  • Орієнтуватися на ключових та авторитетних лідерів громадської думки в територіальній громаді (лідера громади, релігійних лідерів, старійшин тощо), інформувати їх про імунізацію та шукати їхньої підтримки щодо імунізації населення громади.

  • Визначити відповідні нагоди для поширення фактів про імунізацію: збори мешканців громади, релігійні зібрання, культурні та соціальні заходи тощо.

  • Залучати неурядові організації, організації громадянського суспільства та авторитетних лідерів до поширення достовірної інформації про імунізацію.

  • Координувати з керівниками закладів охорони здоров’я громад проведення кампанії в засобах масової інформації для поширення достовірної інформації про імунізацію. Зокрема, шукати ЗМІ, які вже дезінформували громадськість, і залучати їх до правдивої кампанії.

  • Підготувати членів громади, які можуть підтримати поширення достовірної інформації в різних місцях та під час різних заходів.

Вакцинуйтеся та будьте здорові!

 

Підготував:

начальник Івано-Франківського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Валерій ОСТАПОВ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь