Що таке життєва енергія і звідки вона береться?
Життєва енергія – невидима сила. Без перебільшення, це іскра, яка оживляє нас. Вона проявляється через наші емоції, думки, фізичне здоров'я та навіть духовну сутність. Коли у людини є запас енергії, вона відчуває приплив фізичних сил, емоційне натхнення та здатність долати будь-які труднощі.
Сьогодні ми вчимося контролювати час, а енергію сприймаємо так, ніби вона безлімітна. І просто в режимі 24/7 хочемо вичавлювати з себе максимум ефективності. Але для того, щоб встигати все заплановане, потрібно вчасно поповнювати запас енергії та знати способи, які допоможуть відновити її.
Брак енергії негативно впливає на різні сфери життя: у професійному плані людині важко досягти поставленої мети, у стосунках починаються непорозуміння, сварки. Людина стає вразливою до різних болячок, загострюються хронічні захворювання.
Чому у людини швидко закінчується енергія?
Є такі найбільші «викрадачі» енергії:
-
Значні фізичні та емоційні навантаження. Коли людина працює понад міру, без нормальних вихідних і відпустки, рівень енергії падає набагато швидше. Це стосується і сильних емоційних переживань.
-
Нестача сну. Якщо людина не висипається тривалий час, організм не може повноцінно відновити свої сили. В організмі збиваються біоритми, накопичуються токсини, а мозок перевантажується непотрібною інформацією.
-
Жаль за минулим. Багато людей часто в думках повертаються до минулих проектів. Думають, чи могли б зробити інакше. Однак це тільки спалює масу енергії, яку можна витратити на конкретні справи.
-
Токсичне оточення. Якщо вам доводиться постійно комунікувати з токсичними, незадоволеними життям людьми, які часто влаштовують скандали, маніпулюють. Все це спустошує людину, забирає енергію.
-
Вплив гаджетів на здоров̕ я організму . Науковці стверджують, що залежність від смартфонів радикально змінює наші життя, і це не завжди має позитивні наслідки. Вчені попереджають: надмірне використання смартфонів може призвести до розвитку депресії, тривоги та стресових станів. Більш того, часте використання телефону, а особливо – у другій половині дня, погано впливає на якість сну, викликає фізичний дискомфорт, головний біль та знижує гостроту зору.
Які є способи відновлення життєвої енергії?
Фахівці називають такі найпоширеніші способи відновлення енергії:
-
Медитація
Це простий, але ефективний спосіб відновити енергію. Прості спостереження показують, що навіть медитація протягом 1-2 хвилин кілька разів на день дає позитивні результати. Людина краще володіє своїми емоціями, краще розпізнає маніпуляції, контролює прояви роздратування і гніву.
2. Фізичні вправи
Фізична активність – перевірений спосіб, як підвищити енергію. Корисними можуть бути різні вправи: швидка ходьба, біг, їзда на велосипеді, гра у футбол чи баскетбол. Помірні вправи для зміцнення також можуть бути корисні.
3.Читання
Читання – більше, ніж просто відпочинок, адже книги мають великий вплив на людину. Зокрема, читання «прокачує» мозок. Це одне з найскладніших завдань для мозку, але саме читання дозволяє розвивати розумові здібності, пам’ять.
4. Налаштування режиму сну та їжі
Налагоджений режим сну і правильне харчування – надійні способи для відновлення сил. Якісний сон не лише допомагає відновити фізичні сили, а й відіграє важливу роль в обробці інформації. Крім того, сон сприяє зміцненню імунної системи та нормалізує процеси обміну речовин. Крім того, нестача сну погано впливає на настрій та загальне самопочуття. Вироблення постійного режиму сну і неспання допомагає синхронізувати ці ритми. Важливо не переїдати на ніч. Краще вживати легку їжу за 3 години до сну, це збереже і сон, і фігуру.
Стежте за своїм раціоном. Харчування має бути збалансованим, багатим на вітаміни та мінерали. Крім того, допоможе у відновленні енергії вживання дієтичних добавок. Вони зміцнюють імунітет, підвищують опірність організму до інфекційних захворювань. Засоби сприяють покращенню загального самопочуття, допомагають відновити сили та ресурси організму.
5. Провести час на свіжому повітрі
Лікарі радять проводити на вулиці хоча б 3 години на день. Навіть після невеликої прогулянки на свіжому повітрі ви відчуєте приплив сил та енергії.
Перебування на свіжому повітрі позитивно впливає на роботу легень. Свіже повітря допомагає швидко відновитися після різних хвороб. Після активного відпочинку на свіжому повітрі в організмі виділяються гормони щастя та радості - дофамін і серотонін. Це позитивно впливає на емоційний стан, настрій, самопочуття.
6. Будь-які ваші улюблені заняття
Хобі – розвага чи просто улюблене заняття, часто зовсім не пов’язане з професійною діяльністю людини. Це може бути захоплення фотографією, кулінарія, різні види спорту, рукоділля. Хобі може бути активним, творчим, пасивним чи інтелектуальним. Головне завдання хобі – можливість відволіктися від звичної рутини. Однак багато людей часто відмовляються від улюблених занять через втому, зайнятість.
7. Час з близькими і друзями
Є багато теорій про зв’язок між дружбою і друзями. Фахівці часто називають психологічний ефект дружби, який відіграє важливу роль. Друзі допомагають пережити важкі часи, не впасти в депресію, впоратися зі стресом.
Взаємна підтримка, любов, щира подяка, душевне тепло, шанобливе ставлення до навколишніх ресурсів, потреб свого тіла й душі, вміння зберігати екологічні кордони й підтримувати ресурсний стан – все це впливає на наш рівень енергії.
Зрештою, не забувайте піклуватись про себе, і позитивні зміни ви побачите дуже швидко!
Професіонал з дослідження факторів
навколишнього середовища санітарно-гігієнічної
лабораторії Івано-Франківського
районного відділу ДУ «Івано-Франківський
ОЦКПХ МОЗ»
Оксана БОЙКО