COVID-19, причини та прояви вживання ПАР серед молоді.
Наслідки пандемії COVID-19 для психічного здоров'я молоді у світі залишаються невідомими, проте дослідження CDC показали, що близько чверті людей у віці 18-24 років у 2020 році збільшили споживання психоактивних речовин для подолання стресу, викликаного пандемією. Для підтримки дітей важливо допомогти їм знаходити здорові способи подолання стресу.
Також важливим фактором ризику є негативний досвід у дитинстві, який збільшує ймовірність майбутнього вживання речовин. Це можуть бути ситуації насильства, сімейна історія вживання психоактивних речовин або нестабільність через розлучення чи ув’язнення членів родини. Такий досвід може стати причиною раннього вживання алкоголю або навіть розвитку залежності.
Ще одним ризиком є довготривалий стрес. Воєнні дії, переїзди, дискримінація, економічні труднощі, нестача їжі. Хоча не всі стресові фактори підконтрольні батькам, вони можуть допомогти дітям, забезпечуючи підтримку та емоційний зв'язок.
Якими можуть бути ознаки вживання:
Ознаки, що можуть свідчити про потребу у додатковій підтримці або увазі до психічного стану людини, можуть включати:
-
Зміни в поведінці та настрої: людина стає більш замкнутою, демонструє втому, пригніченість або дратівливість.
-
Фізичні та емоційні прояви без очевидних причин: виражені зміни у зовнішньому вигляді, зниження енергії, раптові коливання настрою, які не мають видимих обґрунтувань.
-
Зміна у звичних звичках і ритуалах: коливання апетиту або сну, відмова від діяльності, яка раніше приносила задоволення.
Ці зміни не обов'язково вказують на конкретні причини, але можуть бути сигналом, що людині потрібна додаткова підтримка та увага з боку оточення або фахівця. Інші ознаки (які не завжди означають, що проблема пов'язана саме з наркотиками, але можуть викликати занепокоєння) також можуть включати:
-
Проблеми в школі університеті чи на роботі
-
Помітні зміни у зовнішності (червоні або подразнені очі; закладеність носа; зміни у вазі)
-
Занедбаний зовнішній вигляд
-
Зміни в поведінці (дратівливість, втомленість, різкі зміни настрою)
-
Віддалення від друзів або членів родини
-
Втрата інтересу до улюблених занять або хобі
-
Фінансові проблеми
Лікар із загальної гігієни Івано-Франківського
районного відділу ДУ « ІФ ОЦКПХ МОЗ »
Ю. Мікула