КИНУТИ КУРИТИ РАЗ І НАЗАВЖДИ
Куріння — це звичайна шкідлива звичка, скажеш ти. Ні, це згубна залежність та хвороба, відповімо ми. І відразу ж пояснимо, чому (читай далі).
В Україні цей показник не менш приголомшливий: за рік ми втрачаємо 85 тисяч земляків, життя яких скосив тютюн. Пандемія COVID-19 зробила проблему куріння ще актуальнішою — за даними ВООЗ, курці мають на 40-50% вищий ризик розвитку важкої хвороби та смерті від COVID-19.
Чому мені так складно кинути курити?
Як свідчить статистика, понад 65% курців хочуть кинути курити, проте більшості з них дуже важко на це наважитися. Зокрема, однією з причин є те, що наслідки тютюнокуріння проявляються лише через багато років після першої сигарети. Курці молодого віку виглядають бадьорими і здоровими, тож зв’язок між курінням та спричиненими ним хворобами не є очевидним — принаймні поки що.
Та основним фактором палкої «любові» до куріння є те, що нікотин, який міститься у тютюні, зумовлює подібну до наркотичної залежність — в окремих випадках таку ж сильну, як і від героїну. Тож, коли молода людина починає курити, вона часто не усвідомлює всі негативні наслідки, а згодом, коли безглуздість такого вчинку стає очевидною, відмовитися від сигарет виявляється непросто.
Що може стати причиною відмови від куріння?
Якщо ти дочитав до цього моменту, вітаємо — твоє бажання кинути курити дійсно серйозне. А щоб підкріпити твої наміри — ось ще кілька причин кинути курити вже сьогодні.
1. Турбота про здоров’я. Вкотре наголосимо: відмовившись від тютюнових виробів, ти значно підвищуєш свої шанси на довше, якісніше й щасливіше життя. А ще так ти подбаєш про здоров’я своїх найближчих — адже пасивне куріння спричиняє серцево-судинні та онкологічні захворювання.
2. Зовнішній вигляд. Нікотин негативно впливає на шкіру: вона стає сухою, зморшкуватою і набуває сіруватого кольору. А ще від куріння жовтіють зуби та кінчики пальців. Така собі перспектива, правда?
3. Збереження фінансів. Погодься, куріння — доволі дороге задоволення: якщо за день ти викурюєш пачку сигарет вартістю 50 гривень, твої річні витрати на тютюн перевищують 18 000 гривень!
4. Відчуття свободи. Куріння — це кайдани! Згадай часи прогулянок без страху про забуті сигарети чи запальничку, спілкування з близькими без перерв «на перекур». Усе це можна повернути.
Я хочу кинути курити — але як?
Початок будь-якої успішної справи — написання вдалого плану. Користуючись нашими підказками, створи свій власний план відмови від тютюну.
1. Признач дату відмови від куріння протягом двох наступних тижнів.
2. Повідом родину і друзів про своє рішення — кидати курити простіше з підтримкою.
3. Склади перелік ситуацій, коли ти зазвичай куриш, аби з’ясувати, що може спровокувати тебе закурити.
4. Позбудься усіх нагадувань про куріння. Викинь з дому, машини та робочого місця усі тютюнові вироби, запальнички, попільнички. Натомість у ті місця, де раніше зберігалися сигарети, можна покласти льодяники, соломинки, нікотинові пластирі (якщо у тебе високий ступінь залежності) тощо.
До речі, використання препаратів фармакологічної терапії у 1,5–3 рази підвищує шанси кинути курити порівняно з тими, хто їх не використовує. Але перш ніж приймати будь-які медичні препарати, проконсультуйся з лікарем!
Шукай більше лайфхаків з відмови від куріння на сайті www.stopsmoking.org.ua та в інформаційному буклеті для тих, хто хоче позбутися тютюнової залежності. А також не соромся звернутися по фахову допомогу до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта — і твої шанси на успіх будуть значно вищими.
Лікар із загальної гігієни
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Юрій Мікула