Обережно - кашлюк
Кашлюк – це вкрай заразне захворювання дихальних шляхів, викликане бактерією. Кашлюк легко поширюється від людини до людини, головним чином повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Багато дітей, які заразилися кашлюком, страждають від нападів кашлю протягом 4-8 тижнів. Найбільш небезпечне це захворювання для немовлят.
Клінічні прояви
Інкубаційний період кашлюку в середньому становить 7-10 днів (діапазон: 5–21 день), а все захворювання, як повідомляється, триває до 6 тижнів.
Кашлюк має підступний початок із катаральними симптомами (закладеність носа, нежить, легкий біль у горлі, легкий сухий кашель та мінімальна температура або відсутність температури), які неможливо відрізнити від симптомів незначних звичайних інфекцій дихальних шляхів. Деякі немовлята можуть мати нетипові прояви захворювання і кашлюк у них починається з нападів апное і мінімальний кашель або інші симптоми ураження дихальної системи.
Катаральна стадія триває приблизно 1-2 тижні і має наступні симптоми:
-
Сльозотеча;
-
Субфебрильна температура;
-
Загальне нездужання;
-
Легке запалення кон’юнктиви;
-
Ринорея;
-
Пізній непродуктивний кашель.
Наступною стадією є пароксизмальна, яка триває від одного до шести тижнів.
Кашель, який спочатку є періодичним, стає нападоподібним. Типовий пароксизм характеризується послідовністю кашльових поштовхів під час видиху, які слідують один за одним.
Профілактика
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).
Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі убиті клітини збудника кашлюку, а АКаДП містить безклітинний або ацелюлярний кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця.
При перших симптомах, негайно звертайтеся до лікаря.