Зоонози або хвороби, які передаються нам від тварин
В нашій області та в цілому по Україні досить часто реєструються захворювання спільні для людей та тварин, серед яких сказ, лептоспіроз, лістеріоз та інші. Для недопущення поширення захворювань спільних для людей та тварин, потрібно ознайомлювати громадян із заходами яких потрібно дотримуватись для того, щоб вберегти себе та близьких від цих хвороб
ЗООНОЗИ - узагальнена назва інфекційних хвороб, які трапляються у тварин, але здатні передаватися від тварин до людини або інфекційні хвороби, спільні для тварин і людей. Організм тварин для збудників зоонозів є природним середовищем перебування, де збудники живуть, розмножуються і виділяються в зовнішнє середовище. Зараження людини може відбутися при нападі інфікованих тварин, членистоногих також контактним, харчовим, водним шляхом або за допомогою аерозолів. Досить часто відмічають, що зоонозні захворювання в людей мають важчий перебіг, ніж у тварин і якщо вчасно не звернутись за лікарською допомогою закінчуються – летально.
Серед найпоширеніших зоонозів, якими людина може заразитись при контакті з тваринами виділяють 2 групи: передані від свійських та інших синантропних тварин (сальмонельоз, бруцельоз, туберкульоз, правець, сибірка, лептоспіроз, сап, меліоїдоз, орнітоз, ящур, аспергільоз, трихофітія, мікроспорія, балантидіаз, токсоплазмоз, трипаносомоз, лейшманіоз та ін.) і передані від диких тварин - природноосередкові зоонози - (лістеріоз, чума, туляремія, лептоспіроз, кліщовий спірохетоз, рикетсіоз, сказ, геморагічна гарячка, вірусний енцефаліт, лейшманіоз та ін.).
Боротьба з зоонозними інфекціями базується на комплексі протиепідемічних та протиепізоотичних заходів, які у тваринництві передбачають імунізацію, дегельмінтизацію, а також відповідні ветеринарно-санітарні заходи (дезінфекція, дезінсекція, дератизація та ін.). Серед людей профілактичні заходи здійснюють з урахуванням епідеміологічної ролі тварин, а також особливостей шляхів передачі збудника.
Для того щоб вберегтись від зоонозів Вам необхідно:
- купляти продукти харчування (м'ясо, молоко, овочі та фрукти) лише у встановлених місцях (ринки, магазини);
- не купувати харчові продукти у місцях стихійної торгівлі;
- при купівлі харчових продуктів обов’язково звертати увагу на дотримання умов та термінів зберігання;
- вживати м’ясні продукти тільки після якісної термічної обробки;
- не використовувати сире молоко;
- не користуватись водою з відкритих водойм без кип’ятіння;
- захищати харчові продукти та посуд від мух, тарганів та інших комах;
-
при зберіганні харчових продуктів вдома звертати увагу на та терміни та умови їх зберігання які зазначені виробником на маркуванні;
-
звертати увагу на зберігання харчових продуктів (сирі та готові продукти не повинні зберігатись поряд);
- старанно слідкувати за чистотою рук та поверхонь, які контактують з харчовими продуктами;
- дотримуватись чистоти в приміщеннях;
- проводити дератизаційні та дезінсекційні заходи;
- запобігати укусів кліщами та іншими комахами;
- забезпечувати профілактичні щеплення, обробки та лікування домашніх та свійських тварин;
- робити планові щеплення, які передбачені в календарі щеплень, особливо при перебуванні в ензоотичних районах або професійних груп з підвищеним ризиком зараження.
Пам’ятайте, захворювання завжди легше попередити ніж лікувати. Бережіть своє здоров’я та своїх близьких!!!