ПТСР як з ним жити
Посттравматичний стресовий розлад – це розлад психічного здоров’я, що виникає як реакція психіки на пережитий травматичний досвід. Це може бути насильство, війна, катування, геноцид чи будь-яка інша подія, що несе загрозу життю чи здоров’ю людини або її близьким. Не в усіх людей, що мають травматичний досвід виникне ПТСР, але декому достатньо однієї травматичної ситуації. Зовні люди з ПСТР можуть нічим не видавати свого стану, але невидимі душевні рани суттєво впливають на якість їх життя, а часто і на життя близьких їм людей.
За даними ВООЗ, у світі близько 70% людей переживали хоча б одну потенційно травматичну подію протягом життя, з них 5,6% можуть мати ПТСР. Приблизно 3,9% населення світу хоч раз у своєму житті мали діагностований ПТСР. Імовірність розвитку посттравматичного стресового розладу залежить від типу пережитої травматичної події. Наприклад, рівень ПТСР більш ніж у три рази (15,3%) вищий серед людей, які живуть в умовах війни; показники ПТСР особливо високі після сексуального насильства.
Для українців в умовах війни тривога та хвилювання перетворилися на колективний ПТСР, що став частиною нашого життя. Порушення сну, нічні кошмари, панічні атаки, смуток, страх, біль – усе це стало нашим сьогоденням. За даними Національної служби здоровʼя України (НСЗУ), у 2021 році діагноз ПТСР був поставлений 3 167 пацієнтам, у 2022 році – 7 051 особі, у 2023 році кількість українців з ПТСР зросла до 12 494, а лише за два місяці 2024-го (станом на 6.03.2024 р.) вже діагностовано 3 292 випадки. Крім ПТСР, виділяють також комплексний посттравматичний стресовий розлад (КПТСР).
Як підтримати близьку людину з КПТСР
Людина з КПТСР може ізолюватись від контактів з друзями та родичами. Вони можуть бути поглинуті переживаннями щодо травми, почуттям сорому, думками про те, що інші не розуміють їх досвіду. Важливо, щоб ваша близька людина з КПТСР знала, що за необхідності вона завжди може до вас звернутися. Тому в спілкуванні з такими людьми дотримуйтесь кількох правил:
-
Не знецінюйте переживання та досвід людини;
-
Будьте чуйними;
-
Використовуйте пряму комунікацію, не змушуйте здогадуватись про те, що ви хочете сказати;
-
Давайте зрозуміти, що почуття людини важливі;
-
Слухайте стільки, скільки це необхідно;
-
Будьте поруч;
-
Не змушуйте людину розповідати про неприємний досвід;
-
Наголошуйте на сильних сторонах особистості;
-
Ознайомтеся з доказовою інформацією про КПТСР;
-
Не давайте порад, якщо у вас їх не просять.
Посттравматичний стресовий розлад - це серйозний стан, що потребує комплексного підходу до лікування. Розуміння причин, симптомів та методів лікування допомагає полегшити стан людей з розладом та повернути їх до повноцінного життя.
Будьте уважними до своїх рідних і дбайте про своє здоров’я!
Матеріал підготовлений у рамках Всеукраїнської програми «Ти як?» (https://howareu.com/), ініційованої першою леді Оленою Зеленською.
Олександр КОРДИС
лікар із загальної гігієни
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»