Олешанська територіальна громада
офіційний сайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Правець - що потрібно знати

Дата: 15.05.2024 13:23
Кількість переглядів: 70

Фото без описуУ період воєнного стану надзвичайно актуальними є питання заходів профілактики правця для збереження здоров’я як військовослужбовців, так і цивільного населення.

Правець – це гостра інфекційна хвороба, що викликається бактерією Clostridium tetani – з групи сапронозів, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин та гризунів. У сприятливих умовах Clostridium tetani виділяє токсин, який вражає нервові клітини організму-хазяїна. Сприйнятливість людей до захворювання дуже висока. Можна інфікуватися правцем при потраплянні бруду у рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини, при забрудненні опіків, відмороженні, електротравмі. Від людини до людини правець не передається.

Симптоми правця: 

  • стиснення щелеп;

  • м’язові спазми — часто в шлунку;

  • болісна напруга у всьому тілі;

  • проблеми з ковтанням;

  • «витріщання» очей;

  • головний біль;

  • лихоманка та надмірне потовиділення;

  • зміна артеріального тиску та прискорене серцебиття;

  • неконтрольоване/мимовільне скорочення мускулатури голосових зв’язок (ларингоспазм);

  • ламкість кісток;

  • ускладнення дихання.

Правець може призвести до смерті!

Симптоми можуть з’явитися протягом 3–21 дня після зараження. У разі появи перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря. За відсутності медичної допомоги ймовірність смерті майже стовідсоткова. Навіть із медичною допомогою ризики смерті від правця досить високі — від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я.
          Єдиний спосіб захиститися від правця — вакцинація. Згідно з Наказом МОЗ України № 1067 від 20 червня 2022 року імунітет після захворювання не формується, і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо Ви хворіли.

Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Дорослим поновлювати щеплення від правця необхідно кожні 10 років. Якщо пацієнт не вакцинувався або дані про вакцинацію неможливо підтвердити, то потрібно ввести 3 три дози вакцини проти правця і дифтерії (АДП-м): 1-а доза – через місяць 2-га доза – через пів року після 2-ої, 3-тя доза. 

Будьте обізнаними, і бережіть себе та своїх рідних!

 

За даними Центру громадського

здоров’я МОЗ України


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь