Магній: його значення для нашого організму
Магній– це мінерал, що має вирішальне значення для правильного функціонування нашого організму. Магній регулює артеріальний тиск, захищає серце від гіпоксії та аритмії, перешкоджає утворенню тромбів, знижує ризик розвитку атеросклерозу, діабету 2 типу та астми, підтримує міцність кісток, зміцнює імунітет.
Якщо ви не отримуєте достатньої кількості магнію у своєму раціоні протягом тривалого часу, у вас можуть виникнути проблеми зі здоров'ям, такі як серцевий напад, інсульт, діабет чи остеопороз.
Магній бере участь у виробленні енергії, необхідної для нормального функціонування всіх клітин організму, тому недарма його іноді називають «елементом життя». Мозок і серце особливо чутливі до його дефіциту.
Цей елемент забезпечує енергозабезпечення нервової тканини, завдяки чому позитивно впливає на пам'ять та концентрацію уваги, а шляхом зниження перезбудливості нервових клітин надає заспокійливу дію та покращує настрій. З цієї причини людям, які піддаються тривалому стресу або розумовому навантаженню, а також схильним до депресії, слід обов'язково подбати про його належний рівень в організмі.
Де міститься магній:
Найкраще джерело цього макроелемента – натуральні продукти: пшениця, гречка, бобові, какао, чорний шоколад, горіхи, мигдаль, насіння льону та гарбузу, зелень, арахіс, молоко, йогурт тощо. Важливе джерело магнію, яке досить часто недооцінюють – вода .
Вищезазначені продукти варто додати до щоденного раціону. Однак їх слід вживати невеликими порціями декілька разів на день, бо магній гірше засвоюється при одночасному прийомі великої кількості.
Причини дефіциту магнію
Варто відзначити, що деякі компоненти дієти негативно впливають на рівень магнію в організмі. До них відносяться: клітковина, цукор, кальцій (у надмірних кількостях), чай, кава, алкоголь та газовані напої. Дієта, багата цими інгредієнтами, стрес, інтенсивні фізичні та розумові навантаження, використання проносних засобів призводять до дефіциту цього елемента.
Як розпізнати симптоми дефіциту магнію
До них належать:
- посмикування повік;
- втома;
- дратівливість;
- зниження концентрації;
- підвищена схильність до стресу;
- безсоння;
- головні болі та запаморочення;
- м'язові судоми;
- тремор і поколювання рук;
серцебиття та навіть судоми.
- Проте, якщо споживати занадто багато продуктів, багатих на магній, то може бути передозування.
Симптоми, що свідчать про передозування магнієм: діарея, нудота та блювота, млявість, м'язова слабкість, аномальна електрична провідність у серці, низький кров'яний тиск, затримка сечі, зупинка серця.
Добова потреба дорослого чоловіка в магнії становить: 310-320 мг – для жінок і 400-420 мг – чоловіків.
За матеріалами ЦГЗ.
Олександр КОРДИС
лікар із загальної гігієни
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»