День обізнаності про стрес
Стрес – це реакція організму на фактори, які потенційно загрожують фізичному та психічному здоров’ю людини. Вони бувають різними: звільнення, смерть близької людини, фізичне перевантаження або робота в умовах дефіциту часу. Стрес може виникнути, як від дрібної проблеми, так і від більш трагічної ситуації, викликаючи у людини емоційні реакції, що супроводжуються цілою гамою фізіологічних і психологічних зрушень. Відомо, що стрес є причиною чи не 90% всіх захворювань.
Особливо загострилася ситуація зі стресом у зв’язку з COVID-19, який став чималим психологічним випробуванням для багатьох українців.
Симптоми стресу:
– сильна стомлюваність, неуважність;
– дратівливість, агресія;
– тривожність, зайве занепокоєння;
– безпричинні страхи;
– розлади пам’яті;
– регулярні фізичні недуги;
– складнощі в стосунках у сім’ї або з близькими, проведення менше часу з ними;
– відсутність бажання повертатися/влаштовуватися на роботу або неефективність на роботі;
– відчуття відчуженості, малозначущості у суспільстві.
Зазвичай людині важко підготуватися до стресової ситуації завчасно, але попередити та підготувати себе до стресових подій – можна. Відзначається, що позитивне соціальне оточення (сім’я, друзі, колеги, група однодумців) може бути одним із найважливіших чинників стресостійкості людини. Щоб опанувати стрес необхідно достатньо відпочивати, регулярно харчуватися та пити воду, проводити час з родиною, робити фізичні вправи тощо. Не варто вживати алкогольні напої та курити.
Якщо емоційний стан не покращується – слід звернутися за консультацією до психолога.
Проте, зауважуємо, що на період карантину не треба відвідувати лікувальні заклади в профілактичних цілях. Всі питання задавайте лікарям по телефону - на час карантину!
Дбайте про своє психічне здоров’я!»
Завідувач відділення епідеміологічного
нагляду (спостереження) та профілактики
неінфекційних захворювань
Юрій РОМАНЮК