Ентеробіоз - що це таке?
Ентеробіоз - контактна глистяна інвазія, що спричинюється гостриками, з переважною локалізацією паразита у кишківнику. Захворюваність проявляється кишковими і нервовими розладами.
Джерело інвазії - хвора людина. Заражені люди є безпосередньо небезпечними для оточуючих. Механізм зараження - фекально-оральний, шлях передачі - контактно-побутовий, основним фактором є руки, забруднені яйцями гельмінтів, а також забруднені предмети побуту (дверні ручки, поверхня меблів, кухонного начиння, вікон та підвіконь, посуд, іграшки, дитячі горщики тощо), рідше - забруднені харчові продукти. Можливе зараження дітей в басейнах.
Основними клінічними симптомами є біль у животі, нудота, часте оформлене випорожнення до 4 разів на добу. Частіше страждають діти, вони стають примхливими, плаксивими, дратівливими, швидко втомлюються. Ентеробіоз спричинює негативний вплив на реакції поведінки і нервово-психічний розвиток дітей дошкільного віку.
Профілактика.
Умовою успішного лікування є одночасне проведення поряд з терапевтичними заходами усього комплексу профілактичних заходів, що попереджують повторне зараження. Це, перш за все, суворе дотримання особистого гігієнічного режиму. З огляду на високу контагіозність інвазії, обстеженню на ентеробіоз підлягають усі контактні з хворим особи - усі мають пройти одночасну дегельмінтизацію .
В організованих дитячих колективах профілактика полягає в дотриманні санітарно-гігієнічних вимог (змінне взуття, промаркований санітарний одяг для робіт, що пов'язані з організацією харчування та промаркований спеціальний одяг для прибирання приміщень) та навчання дітей правил особистої гігієни.
Особливу увагу слід звернути на щоденне вологе прибирання приміщень з використанням мийних та дезінфекційних засобів. Підлогу необхідно мити 2 рази на день (після обіду та наприкінці дня). Столи в ігрових і групових приміщеннях миють гарячою водою з милом спеціально виділеними для цього промаркованими ганчірками. Генеральне прибирання приміщень проводиться 1 раз на тиждень (наприкінці тижня) з використанням мийних засобів, а з використанням дозволених дезінфекційних засобів - 1 раз на місяць.
Рекомендації.
Чистота рук - основа успішного лікування. обмивання тіла, купання під душем, особливо вранці; щоденна зміна постільної білизни і її прасування гарячою праскою. При безумовному і якісному виконанні цих рекомендацій хворий може одужати без медикаментозного лікування.
Підготувала лікар-епідеміолог
відділення епідеміологічного нагляду
(спостереження)та профілактики
інфекційних захворювань
Ольга ГОЛУБЧАК