Попереджувальні ознаки інсульту, що виникають раптово:
Існують 2 види інсультів: ті, що спричинені блокуванням кровотоку судин (ішемічний) та ті, які викликані кровотечею в мозок (геморагічні). Ішемічні інсульти, що характеризуються закупоркою судин мозку або шиї, спричиняють близько 80% всіх випадків хвороби.
Три стани ведуть до цієї блокади: 1) тромбоз — утворення згустку в кровоносній судині мозку; 2) емболія — рух згустку з іншої частини тіла (наприклад, від серця) до головного мозку; 3) стеноз — серйозне звуження артерії в мозку.
Знизити ризик інсульту можна, якщо контролювати фактори, що спричиняють хворобу, а також знати її перші ознаки. Попереджувальні ознаки свідчать про те, що мозок не отримує достатньої кількості кисню.
Попереджувальні ознаки інсульту, що виникають раптово:
-
оніміння або слабкість обличчя, руки чи ноги, частіше з одного боку тіла;
-
проблема з розумінням мови чи мовленням, плутанина в словах, реченнях тощо.
-
проблема із зором в очах або оці.
-
проблеми з ходьбою, запаморочення, втрата рівноваги чи координації.
-
сильний головний біль без причин.
Також ознаки небезпеки можуть проявлятися сонливістю, блювотою, нудотою, двоїнням в очах. Ознаки можуть тривати лише кілька хвилин, потім зникати. Такі сигнали відомі, як транзиторні ішемічні атаки або «мініінсульти». Оскільки ці епізоди нетривалі, більшість людей ігнорують їх, адже симптоми завершуються. Проте, вони сигналізують про важкий стан, який треба лікувати.
Ризик інсульту зростає зі збільшенням кількості та тяжкості факторів ризику. Серед них є ті, на які можна вплинути медикаментозним лікуванням, проконсультувавшись із лікарем.
Якщо ви спостерігаєте наявність однієї чи кількох ознак, що виникають раптово, одразу звертайтеся до лікаря або викликайте швидку
Статтю підготував:
лікар із загальної гігієни
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»
Олександр КОРДИС