Олешанська територіальна громада
офіційний сайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Обережно, нітрати у воді!

Дата: 23.06.2023 09:45
Кількість переглядів: 100

 

    Фото без описуВода – одна з найпоширеніших речовин на Землі, її не можна нічим замінити. У природі вода рідко буває абсолютно чистою, навіть у джерелах. Основним забруднювачем води за санітарно-хімічними показниками є нітрати.

   Нітрати – це солі азотної кислоти. У колодязьну воду нітрати потрапляють із побутовими стоками (із вигрібних ям, надвірних туалетів, присадибних ділянок, сільгоспугідь). Перевищення їх нормативного вмісту у воді викликає важкі захворювання, в тому числі водно-нітратну метгемоглобінемію, яка може стати причиною смерті. Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

   Групи підвищеного ризику складають вагітні, діти до 3-х років, яких вигодовують сумішами, приготованими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

   Найбільший вміст нітратів у питній воді виявляться в сільській місцевості. Дізнатись про якість води, яку ви споживаєте із децентралізованих джерел водопостачання (криниць, колодязів, бюветів, каптажів тощо), можна шляхом проведення лабораторних досліджень. Якість води у колодязі визначається згідно з Державними санітарними нормами та правилами «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10).

Для того, щоб уникнути отруєнь нітратами, рекомендовано:

  1. Не вживати питної води з колодязів і джерел, вміст нітратів у яких перевищує нормативні показники (50 мг/дм³). Використовувати воду гарантованої якості.
  2. У разі наявності на вашій присадибній території джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, мінеральні добрива, надвірні туалети, тощо) на відстані менше 20 м від криниці – здійснити необхідні заходи з їх ліквідації.
  3. З обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні та органічні добрива.
  4. Пам’ятайте, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність.

     

Завідувач відділення епідеміологічного нагляду

(спостереження) та профілактики

неінфекційних захворювань Івано-Франківського районного

відділу   ДУ « Івано-Франківський обласний  центр контролю

та профілактики хвороб МОЗ України»    Юрій Романюк

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь