Кринична і джерельна вода
Одним з самих простіших і поширених способів, отримати добру воду є криниця, або джерело і величезна кількість народу впевнена в хорошій якості і користі такої води, вона ж природнього походження, а не тече по трубах. Така вода, як правило, при кип'ятінні через низьку мінералізацію не дає накипу і може мати непоганий смак, для більшості людей цього достатньо, щоб признати воду чистою і хорошою.
Чи так це? Вода, що потрапляє в криницю, чи виходить на поверхню джерелом, це як правило підземні води, на невеликій глибині до 15 м.- так звані води верховодки, а коли глибина криниці більше 20 м., то це вже грунтові води.
Верховодка, чи грунтові води, це все підземні води, які залягають найближче до земної поверхні. Причиною виникнення вод верховодки служать залягаючі під грунтом відклади в вигляді лінз, що створюють водоупор на якому і збираються атмосферні води. Наповнення цих вод не є стабільним, оскільки залежить від атмосферних опадів. Наслідком такої залежності є коливання хімічного та бактеріального складу грунтових вод. Звичайно чим більший шар грунту пройдуть води, тим вони більше позбавляються органічних, бактеріальних та інших забруднень, а взамін проходячи через грунти вода насичується вуглекислотою, продуктами розпаду органічних та других речовин, що й визначає її мінеральний склад.
Однак не потрібно забувати, що така вода падаючи у вигляді дощів, снігів конденсує з собою атмосферні забруднення (викиди, випари), та проходячи через поверхню грунтів "захоплює" результати діяльності людини: побутові та промислові стоки, каналізаційні відходи, речовини, що використовуються в сільському господарстві для підживлення культур, нафтопродукти і т.п.
Тому потрібно в першу чергу звертати увагу чи є поряд об'єкти, що можуть забруднювати воду, бо не можна сказати. що всі колодязі чи джерела є брудними, багато з них дають нам чисту і смачну воду, але уважним бути потрібно, бо як би то не було, це ВАШЕ здоров'я.
Лікар із загальної гігієни Івано-Франківського районного відділу
ДУ « Івано-Франківський центр контролю та профілак-
тики хвороб МОЗ України»
Ю.Мікула