Олешанська територіальна громада
офіційний сайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Атестація робочого місця як елемент захисту працівника від впливу шкідливих та небезпечних факторів виробничого процессу

Дата: 29.05.2023 13:37
Кількість переглядів: 75

Кожен працівник працює в певних умовах. Для того, щоб визначити, чи є ці умови  безпечними, роботодавець має провести атестацію робочих місць.    Стаття 13 Закону України «Про охорону праці» вимагає від роботодавця створити на робочому місці умови праці відповідно до нормативно-правових актів та організувати атестацію робочих місць в порядку і терміни, що визначаються законодавством.

Атестація проводиться на підприємствах, в установах та організаціях  незалежно від форм власності та господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров’я працівників.

Атестація проводиться для врегулювання відносин між роботодавцем та працівниками, зокрема відносно реалізації прав працівників на здорові, безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. Саме завдяки атестації можна визначити, чи є умови, в яких працюють працівники, шкідливими та небезпечними для здоров’я працівників, оскільки фактор небезпечності часто не можна визначити без використання засобів вимірювальної техніки.

Ігнорування вимоги чинного законодавства з охорони праці щодо проведення атестації є порушенням, за яке роботодавця можна притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення). А у разі заподіяння шкоди здоров’ю працівника, роботодавець може бути притягнутий до кримінальної відповідальності відповідно до ст. 271 Кримінального Кодексу України. Саме тому в інтересах роботодавця провести атестацію, навіть якщо, на його думку, умови праці працівників є безпечними.

Атестація робочих місць передбачає:

  • комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці, відповідність їх характеристик стандартам безпеки праці, та санітарним нормам і правилам;

  • виявлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці;

  • санітарно-гігієнічне дослідження чинників виробничого середовища, визначення ступеня важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці;

  • встановлення ступеня шкідливості умов праці за гігієнічною класифікацією;

  • обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими) умовами праці;

  • визначення (підтвердження) права працівників на пільги;

  • аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

 За результатами атестації складаються переліки:

- робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, працівникам яких підтверджено право на пільги і компенсації, передбачені законодавством;

 - робочих місць, виробництв, робіт, професій і посад, на яких пропонується встановити пільги і компенсації за рахунок підприємства;

  - робочих місць з несприятливими умовами праці, на яких необхідно вжити першочергові заходи щодо їх поліпшення.

Атестацію робочих місць проводять не рідше одного разу на п’ять років. Проте, в разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, проводиться позачергова атестація.

До проведення атестації, як правило, залучають лабораторії, що мають право на проведення атестації робочих місць.

Фото без описуЗ метою об’єктивного вибору лабораторії для проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища роботодавець має з’ясувати, чи належить така лабораторія до Інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу, який веде Держпраці.

Лабораторія ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров´я України», яка    включена до Інформаційного переліку лабораторій, атестованих на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища та трудового процесу, проводить лабораторно-інструментальні дослідження для атестації робочих місць за умовами праці. Працівники   лабораторії мають необхідну кваліфікацію, знання та досвід, при проведенні санітарно-гігієнічних досліджень використовують сучасні засоби вимірювальної техніки.  

За довідками звертатись по тел. (0342) 53-30-30 

 

Лікар з гігієни праці                                               

Євген ГУЛЬВАНЮК 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь