26 квітня – День Чорнобильської трагедії і Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій та катастроф
26 квітня – День Чорнобильської трагедії і Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій та катастроф, що був запроваджений у вересні 2003 року на саміті СНД.
26 квітня 1986 року о 1:23:47 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – з різницею у 2 секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, в результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих в повітря, склала 50 мільйонів Кі, що на 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі у 1945 році.
Чорнобильська катастрофа є глобальною, їй присвоїли 7 рівень небезпеки за міжнародною шкалою ядерних подій. Потужний витік радіації « пофарбував » ліс поблизу Чорнобильської АЕС в яскраво-рудий колір. З того часу він називається « Рудий ліс ». Ця аварія призвела до забруднення понад 145 тис. км2 території України., Білорусі та російської федерації. В наслідок катастрофи постраждало близько 5 млн. людей, забруднено радіоактивними нуклідами близько 5 тис. населених пунктів цих трьох країн. Із них в Україні – 2218 селищ та міст із населенням близько 2,4 мільйона.
Вплив Чорнобильської катастрофи відчули на собі Швеція, Норвегія, Польща, Великобританія та інші країни. Радіоактивні ізотопи переміщувалися на тисячі кілометрів від ЧАЕС і в травні 1986 року спостерігалися в усіх країнах північної півкулі, на акваторіях Тихого, Атлантичного та Північного Льодовитого океанів.
Біль Чорнобиля відгукнувся у серці кожного жителя нашої країни, назавжди залишаючи в пам'яті народний подвиг ліквідаторів. Чорнобиль – не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків.
Лікар із загальної гігієни Івано-Франківського відділу
ДУ "Івано-франківський ОЦКПХ МОЗ "
Ю.Мікула.