Що таке анемія
За даними ВООЗ, на анемію страждає близько 24% населення планети. Цей стан особливо притаманний немовлятам, дітям та підліткам, вагітним жінкам. Проте може розвиватися також в інших груп людей, незалежно від віку та статі. Причини недостатність заліза в раціоні, прийом деяких медикаментів,генетична схильність,наявність хронічних захворювань, які протікають непомітно.
Анемія — захворювання, яке характеризується зменшенням кількості еритроцитів та/або гемоглобіну в одиниці об'єму крові. Еритроцити — це червоні кров'яні тільця, а гемоглобін – білок, який міститься в еритроцитах.
Гемоглобін відповідає за транспортування кисню, дозволяючи еритроцитам переносити його з легень у тканини та органи тіла. Також саме гемоглобін відповідає за полегшення виведення вуглекислого газу з організму.
Небезпека анемії полягає в тому, що за відсутності лікування вона безпосередньо впливає на різні органи та системи організму, суттєво погіршуючи загальний стан здоров'я людини, провокує ряд захворювань.
Механізм розвитку анемії
Точна специфіка розвитку анемії залежить від її типу. Проте який би тип анемії не був у людини, захворювання викликане однією з наступних причин:
організм не здатний виробляти адекватний рівень гемоглобіну;
гемоглобін виробляється організмом, проте не функціонує належним чином;
організм не виробляє достатню кількість еритроцитів;
еритроцити розщеплюються в організмі занадто швидко.
Загальні симптоми анемії
Анемія може розвиватися протягом тривалого часу, й на перших етапах бути майже непомітною. Деякі її види спричиняють лише легкі наслідки для здоров'я, інші ж — є дуже небезпечними. Основними симптомами такого стану є:
- постійна слабкість, сильна втома навіть за відсутності навантажень;
- запаморочення та регулярні головні болі;
- часта нудота;
- пришвидшене серцебиття, біль у грудях;
- блідість шкіри;
- утруднене дихання;
- холодні руки та ноги;
- ламкість нігтів та волосся;
- біль та запалення язика;
- відсутність апетиту (особливо у дітей).
При появі симптомів анемії обов'язково зверніться до лікаря.
Матеріал підготував лікар із загальної гігієни
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Кордис О.Б.