Олешанська територіальна громада
офіційний сайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ВЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ.

Дата: 19.04.2023 15:16
Кількість переглядів: 69

Фото без описуЩороку, починаючи з 2005 року, в Україні відзначають Всесвітній тиждень імунізації. Метою такого заходу є   підвищення рівня інформування населення про використання вакцин для захисту людей всіх вікових категорій від інфекційних хвороб. У цьому році Всесвітній тиждень імунізації проводиться з 23 по 30 квітня.

Щорічно вакцинація (імунізація, щеплення) дозволяє попередити від двох до трьох млн. випадків  смерті. На сьогодні її можливості поширюються не тільки на хвороби, вакцини від яких існують багато років, таких як дифтерія, правець, поліомієліт і кір, але також від пневмонії, ротавірусної діареї, на долю яких припадає більшість випадків смерті дітей до 5 років.

Для України вакцинація є вже звичним, буденним явищем, проте все ще багато дітей в світі залишаються незахищеними від основних хвороб. Це становить небезпеку спалаху важких інфекцій . Тому ВООЗ кожен рік присвячує вакцинації останній тиждень квітня, протягом якого лікарі світу намагаються донести людству необхідність таких заходів. Цьогорічний девіз тижня спрямований кожній людині на планеті, нагадує про необхідність оцінити свій вакцинальний статус, зробити необхідні щеплення.

Вакцинація - це введення людині ослаблених, вбитих мікроорганізмів або їх фрагментів для формування стійкого імунітету. Імунна системи людини  «пам’ятає» зустріч із антигенами бактерій або вірусів,  зберігає імунітет від них на роки, десятиліття або навіть на все життя. Таким чином організм отримує захист від інфекційних хвороб і можливість самостійно боротися з мікроорганізмами, перемагати хворобу ще до початку клінічних проявів. З 1796 року, коли англійський лікар Едвард Дженнер вперше прищепив хлопчику вірус коров’ячої віспи для захисту від натуральної віспи, методи вакцинопрофілактики пройшли великий шлях модернізації, і тепер в багатьох випадках використовуються не самі мікроорганізми, а отримані шляхом генної інженерії антигени, що повністю виключає повноцінне зараження. Стійкість імунітету теж різниться. Деякі інфекції потребують повторної вакцинації, а деякі віруси, наприклад грипу, так часто видозмінюються, що вакцина розробляється на час епідемії і діє проти конкретного штаму збудника.

Не дивлячись на доведену двома сторіччями користь вакцин для суспільства, все ще існує багато викликів, серед яких слабкий контроль за проведенням щеплень, обмеженість ресурсів для всеосяжної вакцинації, недостатня обізнаність лікарів і пацієнтів. Існує навіть окремий рух, ідеологія котрого спрямована проти вакцинації і ставить під сумнів користь щеплення, наголошує на його шкоді. Проте це явище не має під собою жодного наукового підгрунтя. Користь від щеплень значно перевищує можливу шкоду, а відмова від їх проведення призводить до важких, іноді непоправних наслідків. Свідома відмова від щеплень пов’язана, головним чином, із недостатністю знань про вакцинацію.

Яким хворобам можна запобігти шляхом вакцинації? Рутинна імунізація населення проводиться проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, Hib-інфекції. Абревіатура Hib означає назву збудника Haemophilus influenzae типу b, який викликає у дітей пневмонії, менінгіти. Цей збудник зумовлює в світі 3 млн. важких захворювань, з яких понад 450 тисяч закінчуються летально, а у третини дітей, що перехворіли, виникають паралічі, туговухість та інші ускладнення. На сьогодні вакцина проти Hib-інфекцій включена до Національних календарів щеплень всіх країн ЄС.

За даними експертів ВООЗ близько 350 мільйонів осіб в усьому світі хронічно інфіковані гепатитом В і приблизно 170 мільйонів – гепатитом С, загальна кількість цих хворих в 14 - 15 разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих. 57% випадків цирозу печінки і 78% випадків первинного раку печінки зумовлено вірусами гепатиту В і С. Гострий гепатит В переходить у хронічну форму в 5-10% випадків, а гепатит С - у 75-85%. Уявлення про те, що гепатити В і С – хвороби наркоманів не відповідають дійсності, інфікування може відбутись в тату-салоні, під час голковколювання чи лікування у стоматолога, оформлення пірсингу, в манікюрному кабінеті, внаслідок оперативних втручань та інших медичних процедур, пов’язаних з ін’єкціями. Безпечна сексуальна поведінка, проходження тестування, виконання правил особистої гігієни в змозі попередити тяжкі наслідки інфікування вірусними гепатитами. Необхідно пам’ятати, що уникнути захворювання на гострий гепатит В можливо за допомогою своєчасної вакцинопрофілактики. Вірус гепатиту С має близько 100 підтипів, тому вакцини проти гепатиту С, на жаль, не існує.

Станом на сьогоднішній день ДУ “Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики Міністерства охорони здоров’я України” пропонує послуги бригад спеціально навчених фахівців з вакцинації, котрі виїжджають у віддалені та важкодоступні регіони Івано-Франківської області спеціально обладнаними автобусами та здійснюють вакцинацію усім охочим за умови відсутності протипоказів. Це стосується як вакцинації проти COVID-19, так і рутинної вакцинації. За потреби залучаються мобільні бригади з вакцинації центрів первинної медико-санітарної допомоги територіальних громад області.

Роблячи щеплення, ви захищаєтесь від інфекційного захворювання, відмовляючись від вакцинації - ризикуєте здоров’ям та життям! Тож не  нашкодьте своєму здоров’ю!

 

 Підготував начальник Івано-Франківського районного відділу

ДУ “Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ”

Валерій Остапов.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь