ОБЕРЕЖНО АСКАРИДОЗ!!!
Аскаридоз - це глистове захворювання, яке викликається аскаридами - Аscaris lumbricoides (людська аскарида) - маленькими супутниками людини, які зустрічаються по всій планеті (крім пустель, вічної мерзлоти і високогір'я). Аскариди – одні з найбільших паразитів, за 3 місяці всередині тіла вони виростають до 25-44 см! Самки відкладають до 200 000 яєць на добу.
Як поширюються аскариди і як заразитися аскаридозом?
Джерелом зараження є людина, в тонкому кишечнику якої мешкають аскариди різної статі. Самки відкладають близько 200 000 незрілих сім'яників, які опускаються в грунт разом з фекаліями і дозрівають протягом 2 тижнів. Інфікована людина, яка безпосередньо містить гостя, не становить небезпеки для оточуючих, оскільки яйця, які вона виділяє, є незрілими. Справжнє зараження відбувається при вживанні людиною овочів, фруктів, води, що містить зрілі яйця з личинками, які дозріли у ґрунті протягом 2 тижнів, а також при контакті з брудними руками і предметами побуту.
Симптоми аскаридозу
У більшості випадків хвороба не має симптомів, іноді лише біль у животі. Перші прояви - слабкість, роздратування, біль у м'язах і суглобах, лихоманка, свербіж, висип. Якщо гість дійшов до легенів, з’явиться кашель, навіть з кров’ю (до 2 тижнів), задишка. Крім болю в животі, нудоти, діареї чи запору (або їх чергування), спостерігається втрата ваги, виснаження. Іноді аскариди можуть викликати гостру кишкову непрохідність, перфорацію кишки (пошкодження стінки кишки). Попадання в печінку і жовчні шляхи - механічна жовтяниця, абсцес печінки, гострий панкреатит.
Діагностика аскаридозу
Загальний аналіз крові при аскаридозі характеризується підвищенням лейкоцитів, еозинофілів, нейтрофілів, прискореною ШОЕ. Мікроскопічне дослідження калу на яйця (3 рази з інтервалом 3-4 дні) Імуноферментний аналіз (ІФА) – виявляє антитіла класу IgG до аскарид.
Профілактика аскаридозу
-
Перед приготуванням їжі ретельно вимийте руки з милом.
-
Ретельно мийте всі сирі овочі та фрукти перед вживанням.
-
Не їжте немиті овочі.
Підготував завідувач відділення
епідеміологічного нагляду (спостереження)
та профілактики інфекційних захворювань
Івано-Франківського районного відділу ДУ
«Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Микола НЕДОСТУП