Хто може бути клієнтом безоплатної правової допомоги?
Безоплатна правова допомога поділяється на первинну та вторинну.
Право на безоплатну первинну правову допомогу мають усі особи, які перебувають під юрисдикцією України, в тому числі іноземці, особи без громадянства, у тому числі біженці чи особи, які потребують додаткового захисту. Вона включає такі види правових послуг:
1) надання правової інформації;
2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань;
3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);
4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.
Право на безоплатну вторинну правову допомогу мають категорії осіб, що визначені статтею 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу», зокрема, вона включає такі види правових послуг:
1) захист;
2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;
3) складення документів процесуального характеру.
Згідно з частиною першою статті 59 Конституції України кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.
У зв’язку зі зростанням з 01 грудня 2022 року прожиткового мінімуму, змінюється межа середньомісячного доходу, яка визначає право на безоплатну вторинну правову допомогу (зокрема, складення позовних заяв та представництво у суді).
Для осіб, які перебувають під юрисдикцією України, якщо їхній середньомісячний дохід не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого, відповідно до закону для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення, а також осіб з інвалідністю, які отримують пенсію та допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб, право на безоплатну вторинну правову допомогу мають громадяни, чий розмір доходу не перевищує:
5368 грн для працездатних осіб
4186 грн для осіб, які втратили працездатність, у т.ч. досягли пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю.
Звернутися за правовою допомогою можна до найближчого місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (далі – місцевий центр) чи бюро правової допомоги, адреси яких розміщені на сайті системи безоплатної правової допомоги.
Отримати юридичну консультацію або роз'яснення з правових питань можна також зателефонувавши на Єдиний телефонний номер системи БПД 0 800-213-103 (дзвінки в межах України безкоштовні); у месенджері Фейсбук-сторінки системи БПД; за допомогою чат-боту «Безоплатна правова допомога» у Телеграм.
Правові консультації можна також переглянути на довідково-інформаційній платформі WikiLegalAid, прочитати у Телеграм-каналі «Безоплатна правова допомога».
Адреса Тлумацького бюро правової допомоги
78001, площа Данила Галицького, 17, м. Тлумач,
Івано-Франківський р-н, Івано-Франківська область
тел: (0347) 92-11-37
e-mail: tlumatske@legalaid.if.ua