Профілактика дифтерії
Сучасність кидає нам виклики, і захворювання, про які ми чули лише по телебаченню стають реальністю вже зараз. На Львівщині, 27 вересня, в одному з дитячих будинків-інтернатів, де також на утриманні перебувають люди, які мають інвалідність з дитинства, зареєстровано спалах дифтерії. Семеро підопічних інтернату госпіталізовано до Львівської обласної інфекційної лікарні.
Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передавання, що характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем, нирок. Збудником є дифтерійна паличка (коринебактерія), яка виробляє екзотоксин.
Основний шлях передачі — повітряно-крапельний. Можлива передача через побутові предмети та їжу — молочні продукти, сир. Заразити оточуючих може як хвора людина, так і здоровий носій дифтерійної палички.
Симптоми захворювання :
• біль у горлі;
• підвищена температура, лихоманка;
• набряк слизової оболонки ротоглотки;
• наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу;
• набряк шиї;
• збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів
В залежності від локалізації процесу і його важкості виділяють різні клінічні форми. В початковій стадії захворювання може протікати як банальна ангіна. Найбільш часто зустрічається дифтерія мигдаликів – 90-95%.
Дифтерійний токсин також може потрапити у кров. До дії токсину чутливі майже всі органи, але найбільш вразливими є серце, нирки, наднирники, нервова система.
Найтяжчими ускладненнями, які часто призводять до смерті хворих, є токсичні ураження серцево-судинної (міокардит), нервової (парези), дихальної систем (зупинка дихання).
Профілактика!
Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень, і ревакцинація дорослих (кожні 10 років).
Вакцинація вже через 1-1,5 років не гарантує захист від інфікування та хвороби, але у правильно щеплених захворювання буде протікати набагато легше, ніж у тих, хто не має щеплень. Тому так важливо вчасно проводити як вакцинацію, так і ревакцинацію.
На жаль, щорічно знижується охоплення щепленнями проти дифтерії і правця дітей і дорослих. Щорічне зменшення кількості щепленого населення веде до стійкого зниження колективного імунітету, що може призвести до зростання захворюваності та епідемічного спалаху. Колективний імунітет повинен становити 95%, тобто із 100 чоловік повинні бути щеплені від дифтерії 95 осіб. В такому випадку виключаються епідемічні спалахи захворювання.
Кожна людина повинна розуміти, що за своє здоров’я вона відповідає сама. Тому просимо батьків дотримуватися Національного календаря щеплень в Україні. Своєчасно прищеплюйте себе і своїх дітей.
Підготував завідувач відділення
епідеміологічного нагляду (спостереження) та
профілактики інфекційних захворювань
Микола НЕДОСТУП