ЩО ТАКЕ ЖОРСТКІСТЬ ВОДИ
Питна вода, призначена для споживання людиною, повинна відповідати гігієнічним вимогам: бути безпечною, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.
Загальна жорсткість - показник, що характеризує властивість води, зумовлену у ній розчинених солей кальцію та магнію. Для нормального функціонування організму необхідно, щоб їх концентрація була в нормі. Вода, яка є в природі має певний рівень жорсткості.
Жорсткість природної води коливається, вона неоднакова в різних природних водах. В одному і тому ж водному об'єкті величина її змінюється за порами року. Влітку вода більш жорстка, так як волога випаровується, а навесні за рахунок талих вод жорсткість зменшується.
Жорсткість залежить від глибини джерела : в колодязях жорсткість вища, а в артезіанських свердловинах нижча.
Вода перетворюється на жорстку залежно від того, скільки мінералів вона приймає, коли переміщається через грунт. Вода є хорошим розчинником, легко збирає і розчиняє мінерали, і утримує у своїй структурі.Тому має значення географічне розташування, оскільки підземні поклади мінералів відрізняються в різних регіонах. Якщо є поклади вапняку і гіпсу, то вода буде жорстка, так як грунтові води вимивають їх.
Природну воду, що містить значну кількість кальцію і магнію називають жорсткою. М'яка вода містить мало солей магнію і кальцію або вони у ній практично відсутні.
Для людського організму однаково шкідлива як надмірно жорстка, так і м’яка вода.
Жорстка вода утворює білий наліт у чайнику, каструлях, іншому посуді та побутових приладах, які використовуються для нагрівання і кип’ятіння води; наліт на скляному посуді після миття; білі розводи і плями на сантехніці, створює загрозу для побутових приладів. Сольові відкладення погіршують тепловий потік котлів, знижуючи ефективність нагріву. Жорстка вода містить надмірну кількість іонів кальцію або магнію, і коли ці іони реагують з миючими засобами (шампунь, мило, пральний порошок і ін.), це утрудняє утворення піни, тому посудомийна і пральна машина можуть працювати менш ефективно.
При тривалому вживанні твердої води може погіршитися стан шкіри і волосся. Шкіра стає сухою, а волосся ламким, тьмяним, може з’явитися лупа; поступово у нирках утворюються пісок і камені.
В Україні відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»
(ДСанПіН 2.2.4-171-10), затверджених Міністерством охорони здоров'я України 12.05. 2010р., які загалом регулюють якість питної води, прийнято такі нормативи показників загальної жорсткості питної води:
-
вода водопровідна ≤ 7,0 ммоль/дм³
(в окремих випадках ≤ 10 ммоль/дм³);
-
вода колодязів і каптажів джерел ≤ до 10 ммоль/дм³;
-
вода фасована, з пунктів розливу та з питних бюветів ≤ 7 ммоль/дм³.
Дослідження проб питної води виконують фахівці
ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за адресою
м. Івано-Франківськ,
вул. Арсенича- Березовського Миколи,6 ( колишня Рєпіна,6)
вул. Шевченка,4
Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано- Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Оксана ГНАТКІВ