Профілактика гострих кишкових інфекцій рятує життя
У зв’язку з вимушеною міграцією населення зростає загроза розповсюдження гострих кишкових інфекції, як серед місцевого населення так і серед внутрішньо переміщених осіб.
Дане явище обумовлене низкою факторів:
-
Початок епідемічного сезону гострих кишкових інфекцій, зумовлений сезонним коливанням захворюваності, та активізацією збудників у теплу пору року.
-
Зміна біогеоцегозу для переміщених осіб, а отже контакт із нехарактерними збудниками для них.
-
Зміна режиму та характеру харчування, що зумовлює адаптацію шлунково-кишкового тракту до нових умов, проявляється перебудовою мікрофлори кишківника.
-
Зміна елементного складу середовища, та всіх факторів до яких адаптоване місцеве населення, може сприяти виникненню ГКІ серед внутрішньо переміщених осіб.
-
Стрес, який зумовлює зниження опірності імунної системи, а отже полегшує патогену здатність до розмноження в нашому організмі.
За період від 24.02.2022 по 10.04.2022 на території Івано-Франківської, Тлумацької, Обертинської та Олешанської ОТГ вже зареєстровано 41 випадок гострих кишкових інфекцій.
Існують три шляхи передачі гострих кишкових інфекцій: харчовий, водний і контактно-побутовий.
-
Основний шлях передачі збудників інфекцій - харчовий, коли зараження відбувається через споживання продуктів харчування і приготуванні з них страв, а також овочів та фруктів, забруднених мікроорганізмами і вжиті в їжу без достатньої гігієнічної і термічної обробки.
-
Водний шлях передачі збудників інфекцій реалізується значно рідше, в основному при забрудненні питної води внаслідок аварій на водопровідних та каналізаційних мережах.
-
При контактно-побутовому шляху передачі збудник інфекції може передаватися через забруднені руки, предмети домашнього вжитку (білизна, рушники, посуд, іграшки).
Для попередження захворювання необхідно дотримуватись простих і доступних кожному правил:
-
для пиття і приготування їжі при можливості використовувати бутильовану питну воду;
-
обов’язково кип’ятити воду з колодязів та природних джерел;
-
бажано кип’ятити воду з джерел централізованого водопостачання;
-
суворо дотримуватись правил особистої гігієни – ретельно мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету;
-
овочі, зелень, фрукти та ягоди необхідно добре мити під проточною водою та обдавати окропом;
-
Не вживати м'ясні та молочні продукти придбані на стихійних ринках, з рук приватних осіб;
-
Не допускати споживання продуктів та напоїв з порушеним терміном зберігання, при найменшій підозрі щодо їх якості;
-
При купівлі будь-якого харчового продукту у торговельній мережі споживач має право вимагати у продавця документи, що підтверджують якість та безпеку реалізованої продукції;
-
Не вживати в їжу незнайомі гриби;
-
При подорожуванні не рекомендовано брати у дорогу продукти, що швидко псуються (ковбасні, молочні, кулінарні, кондитерські кремові вироби, м'ясні салати, паштети інші продукти що потребують охолодження при зберіганні);
Характерні ознаки кишкової інфекції:
? загальна слабкість;
? головний біль;
? блювання;
? біль та дискомфорт в животі;
? підвищення температури тіла;
? діарея.
УВАГА: при появі будь-яких симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, рідкі випорожнення, біль у животі, висипання на шкірі тощо) своєчасно звертайтесь за медичною допомогою. Самолікування може призвести до значних ускладнень. Особливо це стосується дітей раннього віку.
ТІЛЬКИ ЧІТКЕ ДОТРИМАННЯ ГІГІЄНІЧНИХ ПРАВИЛ ТА ВИМОГ ДАЄ МОЖЛИВІСТЬ УНИКНУТИ ХАРЧОВОГО ОТРУЄННЯ ТА ЗАРАЖЕННЯ КИШКОВИМИ ІНФЕКЦІЯМИ.