Олешанська територіальна громада
офіційний сайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ПОЛІОМІЄЛІТ

Дата: 31.01.2022 15:00
Кількість переглядів: 292

      Поліомієліт є паралітичним захворюванням, яке розвивається в результаті зараження людини одним з трьох споріднених типів поліовірусу. Збудник (poliovirus hominis) відноситься до групи пикорнавирусов, до сімейства ентеровірусів.

Фото без опису

Стійкий у зовнішньому середовищі (у воді зберігається до 100 діб., Випорожненнях - до 6 міс), добре переносить заморожування, висушування. Не руйнується травними соками та антибіотиками. Гине при кип'ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення і дезінфікуючих засобів.  Поліовірус поширюється від людини до людини тільки фекально-оральним шляхом при вживанні продуктів і води забруднених фекаліями, що містять вірус. Вірус, потрапляючи в організм людини, розмножується в кишечнику, проникає в кров'яне русло і вражає деякі типи нервових клітин, ушкоджуючи або руйнуючи їх. Інфекція поширюється дуже легко. Заражаються практично всі діти, які проживають разом з інфікованою людиною. Найчастіше інфікована людина заражає оточуючих за 10 днів до того, як у нього з'являться перші ознаки захворювання, і протягом 10 днів після появи симптомів.

      Важливо знати, що велика кількість заражених поліовірусом переносять інфекцію безсимптомно, але при цьому вони також можуть заражати інших людей. Інкубаційний період захворювання триває від 6 до 21 дня.

Які ознаки та симптоми поліомієліту?

     У більшості дітей, заражених поліовірусом, відсутні клінічні прояви захворювання. Тільки приблизно у 5% заражених можуть з'явитися симптоми схожі з ознаками простудних захворювань: підвищення температури, біль у горлі, рідкий стілець, порушення травлення, головний або біль у області живота. Більшість дітей, які перенесли безсимптомний поліомієліт, набувають стійкий імунітет на все життя. Паралітичний поліомієліт зазвичай починається з легких симптомів і підвищення температури. Потім у хворого розвивається сильна м'язова біль і паралічі. Паралічі зазвичай виникають протягом першого тижня захворювання. При цьому може спостерігатися втрата рухової активності однієї або обох ніг або рук, а також ускладнення дихання через параліч дихальної мускулатури.

     Остаточний діагноз встановлюють тільки після дослідження в лабораторії зразків стільця від підозрілих хворих.

Які можуть бути ускладнення?

У разі якщо параліч вражає дихальну мускулатуру грудної клітини, і немає можливості штучно підтримувати дихання, тобто немає спеціального обладнання, може настати смертельний результат. Також, за відсутності адекватної фізіотерапії, неможливо повернути функціональну активність паралізованим м'язам. Тому багато людей, які перехворіли на поліомієліт, мають серйозні залишкові паралічі протягом усього життя.

Як захиститися від поліомієліту?

Захворювання на поліомієліт можна запобігти за допомогою імунізації живою оральною вакциною проти поліомієліту (ОПВ) або інактивованою вакциною проти поліомієліту (ІПВ). ОПВ рекомендована ВООЗ як для здійснення планової імунізації населення, так і для проведення масових кампаній вакцинації. Незважаючи на те, що інактивована вакцина також є ефективною і безпечною, ОПВ все-таки дешевше, безпечніше при вступі, і її легко давати дітям.

         З 1 лютого в Україні стартує перший етап реагування на спалах поліомієліту. Хочу зазначити, що за підсумками 12 місяців 2021 року рівень охоплення щепленням проти поліомієліту є достатньо низьким, провакциновано 70% дітей віком до 1 року трьома дозами та дітей старшого віку — 72,8%, при рекомендованому ВООЗ рівні в 95%. Прикарпаття входить в трійку областей з низькими показниками вакцинації проти поліомієліту.  За словами головного державного санітарного лікаря області Руслана Савчука, ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним способом захистити дитину від такої важкої хвороби є щеплення. «Всі невакциновані діти віком до шести років є в групі ризику, і можуть інфікуватися цією недугою. Поліомієліт може спричинити параліч на все життя та навіть призвести до смерті. Необхідно, щоб батьки усвідомили важливість вакцинації проти поліомієліту, адже ігнорування імунізації може призвести до непоправних наслідків. Тому я закликаю батьків не ризикувати здоров’ям своїх дітей, а імунізувати їх проти такої важкої недуги»,- каже Руслан Савчук

 Слід зауважити, що єдиний спосіб запобігти захворюванню – щепитися. Відповідно до Національного календаря, щеплення від поліомієліту проводять:

1 доза — у 2 місяці від народження;

2 доза — 4 місяці;

3 доза — 6 місяців;

4 доза — 18 місяців;

5 доза — 6 років;

6 доза — 14 років.

 

Помічник лікаря-епідеміолога

Івано-Франківського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський центр

контролю та профілактики

хвороб МОЗ України»                                                          Світлана Сенюк 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь