Олешанська територіальна громада
офіційний сайт
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Вимоги до суб’єктів господарювання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі насінням та садивним матеріалом

Дата: 16.03.2020 10:17
Кількість переглядів: 372

Повноваження державного контролю за обігом насіння і садивного матеріалу  на території держави належать Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів , а на території області – Головному управлінню Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.

Фото без опису

Законодавство України у сфері насінництва та розсадництва складається із законів України “Про насіння і садивний матеріал” , “Про охорону прав на сорти рослин”, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Фізичні особи-підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння і садивного матеріалу для реалізації за умови їх включення до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва.

Фізичні особи-підприємці та юридичні особи, не включені до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, мають право здійснювати реалізацію насіння і садивного матеріалу лише за умови наявності сертифікатів на насіння і садивний матеріал та додержання майнових прав на сорт рослин. Кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами.

Сертифікат на насіння – документ про відповідність , що засвідчує сортові та посівні якості насіння, сертифікат на садивний матеріал – документ про відповідність , що засвідчує сортові та товарні якості садивного матеріалу. Насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації. Використання для сівби чи посадки насіння або садивного матеріалу , що не має відповідного сертифікату , забороняється. Сертифікат може бути виданий , якщо насіння або садивний матеріал належать до сорту , занесеного до Державного реєстру сортів рослин , придатних для поширення в Україні.

Також , відповідно до Закону України “Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів”,  забороняється ввезення на  митну територію України , вивільнення в навколишнє природне середовище, промислове виробництво та введення в обіг насіння та садивного матеріалу генетично модифікованих сортів сільськогосподарських рослин без проведення державної апробації ( випробувань ) та  занесення їх у Державний реєстр ГМО.

Насіння і садивний матеріал, що вводяться в обіг, обов’язково маркуються і пакуються згідно із законодавством у сфері насінництва та розсадництва.

Насіння олійних, ефіроолійних, кормових, медоносних культур упаковують у подвійну мішкотару або багатошарові пакети. Упаковку з насінням гібрида (F1) та насінням батьківських форм гібридів кукурудзи або соняшника маркують додатковими позначеннями. На упаковках з протруєним ( обробленим ) насінням ставлять напис "Протруєно” або “Оброблено”, на упаковках з дражованим або інкрустованим насінням – “Інкрустоване” або “Дражоване”.

Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння та товарних якостей садивного матеріалу даним, зазначеним у відповідних документах, Ці документи повинні зберігатись на місці торгівлі та пред’являтись за вимогою. Термін дії документів за результатами визначення посівних якостей насіння становить 12 місяців, а упакованого в герметичну тару - 24 місяці. Дані про партії насіння, зазначені в супровідних документах, повинні відповідати інформації, яка зазначена на пакетах.

На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

  • виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;

  • назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння:

  • культуру, сорт (гібрид):

  • масу, г або кількість насінин в пакеті, шт.:

  • номер насіннєвої партії:

  • рік урожаю :

  • схожість :

  • документ про посівні якості насіння ( назва,№):

  • коротку інформацію про культуру ( опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування.

На придбане насіння і садивний матеріал діють гарантії протягом строку, визначеному у сертифікаті.

На вимогу споживача або суб’єкта насінництва чи розсадництва державним інспектором Головного управління Держпродспоживслужби в області може здійснюватися арбітражне (експертне) визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу. У разі закінчення строку дії сертифіката арбітражне визначення не проводиться.

Для споживачів наголошуємо на необхідності зберігати квитанцію (фіскальний чек) на придбане насіння та пакети з-під використаного насіння. При розкритті пакування намагайтесь не пошкодити місце, на якому вказаний номер партії.

Відповідно до статті 104-1 “Кодексу України про адміністративні правопорушення” виробництво, заготівля, пакування, маркування, затарювання, зберігання насіння, садивного матеріалу з метою продажу без додержання методичних і технологічних вимог або  реалізація їх без документів про якість, а так само інше введення в обіг насіння, садивного матеріалу з порушенням встановленого порядку  тягнуть за собою накладення штрафу на громадян до п’яти неоподаткованих мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від семи до двадцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Накладення стягнення не звільняє винних осіб від відшкодування збитків у випадках і порядку, передбачених законом.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь