ЩО ТРЕБА ЗНАТИ ПРО ХОЛЕРУ
Холера належить до категорії особливо небезпечних інфекцій. Холера починає розвиватися при попаданні в організм води або їжі, зараженої бактеріями з сімейства Vibrio cholerae.
Інкубаційний період триває від декількох годин до 5-ти діб. Захворювання починається гостро з проносу, який частіше починається вночі або вранці. Випорожнення часті – від 3-30 разів на добу, фекалії швидко втрачають колір і стають водянистими.
Поступово випорожнення хворого набувають вигляду рисового відвару. За відсутності лікування може призвести до летального наслідку, це пов’язано з тим, що збудник холери виробляє ентеротоксини, які викликають численні порушення в роботі шлунково-кишкового тракту і призводять до сильного зневоднення організму. Нерідко холера провокує сильну блювоту, під час якої також порушується водно-сольовий обмін.
При кип»ятінні збудники холери гинуть протягом декількох секунд, але в сприятливих умовах вони розмножуються вкрай швидкими темпами. В зовнішнє середовище бактерії холери потрапляють з фекаліями і блювотними масами хворої людини, а потім вражають здорових людей водним, харчовим, контактно-побутовим або змішаним шляхом. Висока сприйнятливість людей до холери не раз ставала причиною масштабних епідемій.
Найчастіше холерні вібріони виявляються в прибережних водах і солоній воді, звідки вони проникають в міські каналізації та джерела водопостачання. Зауважимо також, що випадковий контакт з хворою людиною не призведе до зараження, оскільки захворювання не передається безпосередньо. Разом з тим, збудник холери може проникнути в організм в процесі спільного використання предметів особистої гігієни, тому дотримання елементарних заходів обережності все ж необхідно.
Заходи профілактики зводяться до оздоровлення населених місць, забезпечення населення чистою питною водою і достатнім рівнем дезінфекції та очищення стічних вод.
Необхідно суворе дотримання санітарно-гігієнічних норм на підприємствах харчової, молочної промисловості, громадського харчування і торгівля.
ПРОФІЛАКТИКА ХОЛЕРИ
-
мийте руки з милом;
-
пийте тільки кип’ячену воду, яку слід підкислити лимоном, лимонною кислотою, столовим оцтом;
-
ретельно промивайте проточною питною водою овочі, фрукти, кавуни, дині, споліскуйте їх кип'яченою водою;
-
дотримуйтесь чистоти вдома, на вулицях, в місцях громадського користування;
-
посуд, іграшки періодично слід обливати окропом;
-
не купуйте у приватних осіб рибу, виловлену в річках небезпечної зони, не купайтеся в такій річці;
-
мити харчові продукти в річковій воді небезпечно;
-
не допускати проникнення мух до приміщень, де готуються та зберігаються харчові продукти;
-
у разі розладу кишкового тракту (блювота, пронос), негайно звертайтеся до лікаря, самолікування цього випадку небезпечно, хвороба розвивається дуже швидко. Не відмовляйтеся від госпіталізації, якщо були в контакті з хворим абро на цьому наполягає медпрацівник.
Епідемічна ситуація з холери в м. Івано-Франківську та Тлумацькому районі залишається благополучною. За 2018 рік та поточний період 2019 року серед населення міста та району не було зареєстровано випадків (підозри) захворювання людей на холеру.
Лікар - епідеміолог Л.В.Онуфрейчук